-
-
-
Total payment:
-
The Military Whip Antenna is a straight, flexible wire or rod monopole antenna. It features an omnidirectional radiation pattern, similar to a vertical dipole, radiating equal radio power in all azimuthal directions.
Vertically polarized radio waves are emitted by the vertical whip, with the electric field vertical and the magnetic field horizontal, ensuring robust link stability.
Precision-engineered for reliability in the most demanding tactical environments.
| Model Number: | WP-AAL600 |
| Mechanical Length: | 604 mm ± 10 |
| Net Weight: | 80 g (Ultra Lightweight) |
| Connector Type: | M8 x 1.25 - 2B |
| Radiator Design: | Multilayer Conductive Tape |
| Model Number: | WP-AAL700 |
| Mechanical Length: | 705 mm ± 10 |
| Net Weight: | 100 g (Lightweight) |
| Connector Type: | M8 x 1.25 - 2B |
| Antenna Type: | Manpack VHF Tape Antenna |
| Model Number: | WP-AAL700-I |
| Mechanical Length: | 705 mm ± 10 |
| Waterproofing: | Black Silicone Sealed |
| Net Weight: | 100 g (Lightweight) |
| Connector Type: | M8 x 1.25 - 2B |
| Model Number: | WP-AAL915 |
| Mechanical Length: | 915 mm ± 10 |
| Net Weight: | 140 g |
| Connector Type: | M8 * 1.25-2B |
| Antenna Type: | Manpack VHF Tape Antenna |
| Model Number: | WP-AAL1030 |
| Mechanical Length: | 1030 mm ± 10 |
| Net Weight: | 177 g |
| Connector Type: | M8 * 1.25-2B |
| Features: | Continuous High Power |