-
-
-
Total payment:
-
The IP Series Log-Periodic Dipole Array (LPDA) is a high-performance wideband directional antenna, engineered to meet rigorous Military Standards. Operating across a broad spectrum from 50 to 3000 MHz, it provides exceptional gain and directivity compared to traditional directional solutions.
Unlike Yagi antennas, LPDA supports significantly wider frequency bandwidths. While physically larger, its ability to maintain a consistent radiation pattern and a typical VSWR of 2:1 over an extensive range makes it ideal for tactical monitoring and high-end communication.
| Model No. | Frequency (MHz) | Gain (dBi) | Dimension (mm) |
|---|---|---|---|
| IP-430M11-NF | 300 - 470 | 11 | 917 x 950 |
| IP-03M02G09-NF | 300 - 1500 | 9 | 943 x 974 |
| IP-07M03G11A-NF | 700 - 3000 | 11 | 680 x 360 x 120 |
| IP-30120M06A-NF | 30 - 120 | 6 | 5200 x 5200 x 300 |
| IP-50100M06A-NF | 50 - 100 | 6 | 3600 x 3600 x 300 |
Engineered for precision and mission-critical wideband versatility.
| Frequency Range: | 30 MHz - 120 MHz |
| Gain (AVG): | 6 dBi |
| Antenna Type: | Directional Panel Antenna |
| Dimension: | 5200 x 5200 x 300 mm |
| Frequency Range: | 50 - 100 MHz |
| Antenna Type: | Log-periodic |
| Radiation: | Directional |
| Dimensions: | 360 x 360 x 30 cm |
| Frequency Range: | 700 MHz - 3000 MHz |
| Gain (AVG): | 11 dBi |
| Max Power: | 500 Watts |
| Dimension: | 637 x 360 x 120 mm |
| Frequency Range: | 300 MHz - 470 MHz |
| Gain: | 11 dBi |
| Polarization: | Vertical or Horizontal |
| Maximum Power: | 500 Watts (CW) |
| Frequency Range: | 300 MHz - 1500 MHz |
| Gain: | 9 dBi |
| Maximum Power: | 250 Watts (CW) |
| Connector: | N-Female |