-
-
-
Total payment:
-
The Quadrifilar Helix Antenna (QHA) is a simple and inexpensive solution to the challenge of non-geosynchronous satellite research. It is specifically engineered to handle the complexities of tracking satellites that move across the sky, such as LEO (Low Earth Orbit) constellations.
[Image of a quadrifilar helix antenna showing its 4 twisted elements and hemispherical radiation pattern]This antenna remains a unique choice for researchers and aerospace engineers who require a reliable, high-performance receiver with a cost-effective architecture.
| Frequency Range: | 400 MHz - 512 MHz |
| Polarization: | RHCP (Circular) |
| Gain: | 3 dBi |
| V.S.W.R: | ≤ 2.0 : 1 |
| Dimensions: | 145 x 359 mm |
| Frequency Range: | 1.3 GHz - 1.7 GHz |
| Gain: | 3 dBi |
| Weight: | 0.28 kg (Ultra-Lightweight) |
| Dimensions: | 48 x 149 mm |
| Connector: | N-Male |
| Frequency Range: | 1.3 GHz - 1.7 GHz |
| Gain: | 3 dBi |
| Vertical Beamwidth: | 61° (Focused) |
| Weight: | 1.0 kg |
| Connector: | N-Female |
| Frequency Range: | 1.1 GHz - 1.3 GHz |
| Gain: | 3 dBi |
| V.S.W.R: | ≤ 2.0 : 1 |
| Dimensions: | 140 x 181 mm |
| Connector: | N-Female |
| Frequency Range: | 0.8 - 1.0 GHz |
| Polarization: | RHCP (Circular) |
| Gain: | 3 dBi |
| V.S.W.R: | ≤ 2.0 : 1 |
| Dimensions: | 140 x 231 mm |