-
-
-
Total payment:
-
Our Military Vehicular Antennas are engineered for heavy-duty deployments on armored vehicles in rugged terrains, forests, or remote locations. These high-performance wideband mobile VHF solutions are critical for advanced Communication and Electronic Warfare (EW) applications.
Providing low-profile and ruggedized wideband connectivity for modern civil and military fleets.
| Frequency Range: | 1.5 - 30 MHz |
| Maximum Power: | 400 - 1000 Watts |
| Total Length: | 5.1 - 5.2 m (± 5%) |
| Antenna Base Weight: | 2.4 kg |
| Connector Type: | M8 Screw Type |
| Frequency Range: | 30 - 88 MHz (NATO Band) |
| Maximum Power: | 100 Watts (CW) |
| Maximum Length: | 3200 mm ± 10 mm |
| Wind Survival: | > 150 MPH (240 km/h) |
| Connector: | BNC-Female |