-
-
-
Total payment:
-
Our series manpack antenna provides wideband communications across UHF, Cellular (CDMA, TDMA, GSM, HGSM, etc.), Satellite, and Computer Networks (WLAN, WiFi, Bluetooth). These rugged and compact antennas are designed to keep units within command range and mission-ready.
Tactical antennas from FT-RF offer a wide range of lightweight, man-portable solutions, serving as a critical component in today's demanding RF systems and electronic warfare applications.
| Frequency Range: | 2.6 - 2.8 GHz (S-Band) |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | N-Male (Spring Base) |
| Dimensions: | 15.5 x 3.2 cm |
| Frequency Range: | 3.8 - 4.0 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | N-Male (Spring Base) |
| Max Power / Environmental: | 70W / IP67 & MIL-STD-810G |
| Frequency Range: | 3.2 - 3.8 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | Spring N-Male |
| Max Power / Env: | 70W / IP67 / MIL-STD-810G |
| Frequency Range: | 3.2 - 3.6 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | N-Male |
| Dimensions: | 150 x 150 x 30 mm |
| Frequency Range: | 3.2 - 3.4 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | Spring N-Male |
| Environmental: | IP67 / MIL-STD-810G |
| Frequency Range: | 2.8 - 3.0 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | Spring N-Male |
| Max Power: | 75 Watts (CW) |
| Frequency Range: | 2.2 - 2.4 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | N-Type Male |
| Dimensions: | 450 x 32 mm |
| Frequency Range: | 2.0 - 2.2 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | N-Male |
| Dimensions: | 355.2 mm |
| Frequency Range: | 1.8 - 2.0 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | N-Male |
| Antenna Weight: | 0.50 kg |
| Frequency Range: | 1.6 - 1.8 GHz |
| Nominal Gain: | 5 dBi |
| Connector Port: | N-Male |
| Dimensions: | 26 x L405.2 mm |
| Frequency Range: | 1.4 - 1.6 GHz |
| Gain: | 5 dBi |
| Max Power (CW): | 120 Watts |
| Dimension: | 26 x L485 mm |
| Connector: | N-Male |
| Frequency Range: | 3.0 - 3.2 GHz (S-Band) |
| Gain: | 5 dBi |
| Maximum Power: | 70 Watts (CW) |
| Compliance: | MIL-STD-810G / IP67 |